My mother's scarf

Lately I've been obsessing with crochet scarves, as you know, most specifically with a triangle one! I saw one of my friends wearing one and wanted one for myself instantly. She said that it's from her mother, when she wore it long time ago. 
That could only mean that my mother had one too, since it was a fashion must back in the time. And guess what? She did have, and not only one! She had crochet - black and white, as well as black silk one for more "glamorous'' occasions. 
And about the scarf... We're in love now :))

***

Во последно време се опседнав со плетени шалови, како што знаете, посебно со оние во триаголна форма! Видов една другарка како носеше и веднаш посакав и јас! Ми кажа дека е на мајка и’, од времето. 
Тоа значеше само едно - дека и мајка ми сигурно има. И да, има! И тоа не само еден. Обични плетени два - црн и бел, дури и еден плетен со свилен конец - за посвечени прилики :) 
Со шалот многу се сакаме, да :))
Please welcome my newest ring to the collection :)
My colorful bag that can go with almost everything 

CONVERSATION

20 comments:

 1. Preubava e, ete zatoa si gi sakame babite i majkite, i zatoa sega i jas se si cuvam, ke se najde :)
  www.thedreamofstyle.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. znaes deka sum opsednata so nakit-prstenov e fantasticen:)

  ReplyDelete
 3. Preubava e, ete zatoa si gi sakame babite i majkite, i zatoa sega i jas se si cuvam, ke se najde :)
  www.thedreamofstyle.blogspot.com

  ReplyDelete
 4. Preubava e, ete zatoa si gi sakame babite i majkite, i zatoa sega i jas se si cuvam, ke se najde :)
  www.thedreamofstyle.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. Si imam i jas vakov shal crn ama do sega ne mi teknalo da go iskombiniram nemav inspiracija, ama sega gledam kaj tebe sum propushtila neshto dobro, prekrasno izgledash!

  http://rosee96.blogspot.com/

  ReplyDelete
 6. Oh, i love it. It's always a great feeling finding something stylish in your mom's wardrobe, i do that a lot :)

  http://la-lara1.blogspot.com/
  xx

  Lara

  ReplyDelete
 7. Прекрасен е! Сигурно е топличко и меко кога го носиш :)

  ReplyDelete
 8. lovely lovely!!

  My blog
  www.littleehelen.com

  Would like to follow each other on GFC,FB,Twitter?

  great day :-)

  ReplyDelete
 9. Најголем впечаток ми остави прстенот!
  Преубав е :)
  Комбинацијата ти е супер, дневна, кежуал варијанта.
  Шалот исто ми се допаѓа, а иако неможам убаво да забележам маичката е со големо срце така?
  Ако е така, дефинитивно ми е фаворит!
  Имај убав ден :))
  http://stylesessionss.blogspot.com

  ReplyDelete
  Replies
  1. Да да, една од оние маици I <3 нешто, мојата е I <3 Istanbul :)

   Delete
 10. aaaa super e-a mozesh da go nosis i vrz kozhna jakna super stoi kaput nekoj-odozgora :)http://anitce.blogspot.com/2013/01/blog-post.html

  ReplyDelete
 11. Прекрасен е шалот.Секогаш во орамрите на нашите родители може да се најде некое интересно парче.Ми се допаѓа прстенот!

  http://fashioncareofwoman.blogspot.com/

  ReplyDelete
 12. Интересно е шалчето, а прстенот е прекрасен !

  ReplyDelete
 13. И јас исто така обожавам плетени работи. :) Совршени се и за топлење и за изглед.
  Шалчето е душа, ептен срцкасто. :) Сигурно и мајка ми има некои парчиња, ќе и ги соберам. :D

  http://life-lover-n.blogspot.com/

  ReplyDelete
 14. Ми се допаѓа начинот на кој си го префрлила шалот. Имам јас од баба ми, но ете не ми текнало дека би можело на ваков начин да изгледа убаво и модерно. Прстенот е преубав.

  http://maramasplace.blogspot.com/

  ReplyDelete
 15. DIVNO!!!!!
  I HVALA PUNO NA LEPIM RECIMA!!!PUNO POLJUBACA!!!

  ReplyDelete
 16. I'm definitely following your blog now!
  Lots of kisses from Bosnia
  Taida

  ReplyDelete
 17. Од кога имам желба да се сликам во Аладин! Прекрасен амбиент особено внатре, ама пусти срам. :(
  Ми се допаѓа комбинацијата, најмногу поради кежуал впечатокот кој го нуди лабаво префрлениот шал. Дупките и ресите се само дополнителен детаљ кој го разубавува аутфитот.
  Сакам кога гледам добри, смирени комбинации, односно кога нешто е добро искомбинирано без многу бои, детали и слично. Тоа е уметност и ти го имаш постигнато тоа. Од темниот џинс и нијансата на џемперот, па до лежерната пунџа и шал. Чантата како најколоритен елемент во аутфитот е комплетно погодена, бои и модел.

  Поздрав. :)

  ReplyDelete

Thanks for visiting my blog :)

Instagram

Follow @sanjabozhinovska