FWSK s/s14: Hard To Explain


http://sanjaburgundy.blogspot.com/2014/04/fwsk-ss14-hard-to-explain.html
 "Hard to explain“ раскажа модна бајка 

Дизајнерките Катерина Попева и Марија Дацевска од ателјето „Hard to explain“ вчеравечер со моден преформанс го започнаа ревијалниот дел на деветтото издание на Моден викенд Скопје, во Старата скопска чаршија.

Пред самото ателје беа прикажани вкупно дваесет креации од најновата колекција наречена „Раскажувачот“ за актуелната сезона. Моделите беа презентирани низ моден пеформанс испратен со звуци на виолина и раскажувач кој раскажа за инспирацијата на двете дизајнерки.
„Главната цел на оваа колекција е низ перформанс да се раскаже една посебна приказна за градот Скопје, кој погледнат од очите на авторите на оваа колекција е сместен на калдрмата во чаршијата и живее една своја посебна бајка.“, велат Попева и Дацевска и додаваат дека креациите се повеќесезонски и авангардни.
Колекцијата „Раскажувачот“ за пролет/лето 2014 е составена воглавно од фустани и здолништа изработени од природни материјали, памук, свила и претежно во сива, виолетова, крем и зелена боја.
Погледнете ги фотографиите на Macedonian Stylebook:

CONVERSATION

5 comments:

 1. Awesome pictures :-)
  xx

  http://katycolorfulfreak.blogspot.com/2014/04/my-blogs-birthday-flowers.html

  ReplyDelete
 2. Great Post!
  i follow you now on GFC & Bloglovin♥
  Hope you follow back:-)
  http://inaalovephotographie.blogspot.de/

  ReplyDelete
 3. this collection is so original!♥ lovely pictures!

  www.Lorietta.cz

  ReplyDelete
 4. I just bumped into your blog and after scrolling through your posts, I must say I really like it :) How about we follow each other? :)

  Kisses from Zurich,
  K.

  http://beneaththecoat.blogspot.com

  ReplyDelete

Thanks for visiting my blog :)

Instagram

Follow @sanjabozhinovska