The best way to wear leatherWhen I think of leather, I think of rock! The 70's and 80's and all the rock groups wearing leather from head to toe. Maybe that's the reason I didn't like it for a long time. I felt like there was some kind of aggression in it. Well you have to admit it's a little bad ass, don't you think?
How would you combine leather pants?

I certainly wouldn't wear a all-leather combination unless I'm going for cat-woman costume :) 
I have this faux leather pants for quite some time and hadn't wear them. I struggled a little bit with finding the pieces that would go with them. 
Since I said that they give me a 'rock' vibe, I took an inscription t-shirt, one size bigger, I wanted it to be a little loose. 
I had the option of going with a leather jacket or a blazer. I didn't think for a second when I decided for the more classic look - the blazer it is :) 

As you all know, the Fashion Weekend Skopje is an ongoing event. Unfortunately I couldn't go to the first shows, due to college obligations - late evening classes (education before everything). 
To be even worse, I got sick, because of the ugly weather here, so I missed couple shows again :(


Instead of statement necklace, I chose these peacock feather earrings, which I wouldn't wear in an everyday combination. 
How would you combine leather pants? This is my way, do you agree with it? I appreciate your thoughts ;)

Violeta, Simona, Anita, Myself, Elena and Marija
My dear bloggerettes, check out their blogs :)

***

Кога мислам на кожа, мислам на рок! 70-тите и 80-тите и сите рок групи кои носеле кожни парчиња од глава до пети. Можеби од таму и причината што не сакав кожно долго време. Чувствував некој вид агресија кон неа. Но мора да признаам, изгледа опасно нели? 
Како вие би искомбинирале кожни панталони? 

Јас секако не би се облекла целосно во кожно, освен ако не се маскирам во жена-мачка :) 
Ги имам овие панталони од лажна кожа веќе некое време, но ги немав носено. Се мачев додека да откријам парчиња кои би оделе со нив. 
Бидејќи ми даваат 'рок' вибрација, земав маичка со натпис, еден број поголема, за да биде малку покомотна. 
Имав избор да одам со кожна јакна или сако. Не се мислев ни една секунда кога се одлучив за покласичниот изглед - значи сако :) 

Како што знаете, во тек е Модната недела во Скопје. За жал не отидов на првите неколку ревии, заради обврски на факултет - вечерни предавања (образованието пред се’). 
За да биде полошо, се разболев заради лошото време, и повторно пропуштив неколку ревии :(

Наместо да ставам ланче кое би оставило впечаток, ги одбрав овие 'паун' обетки, кои инаку не би ги носела во секојдневна комбинација. 

Како вие би искомбинирале кожни панталони? Ова е мојот начин, дали се согласувате со него? Ги ценам вашите мислења :) 

CONVERSATION

31 comments:

 1. sovrshen izgled-epten mi se svigja!!

  ReplyDelete
 2. Има една песна ... Ти си права шизика :)))

  ReplyDelete
 3. Beautiful outfit! I really love your trousers :-) You combine it perfect!

  xo The Daily Fashion Drug

  ReplyDelete
 4. you look really great!! :D
  love the t-shirt and the blazer <3
  what about to follow each other?
  let me know :)
  have a nice day!
  xx
  Veronica

  ReplyDelete
 5. Маичката е навистина одличен избор при комбинирање на кожни панталони.
  Црвеното сако дава совршен финиш на целата комбинацијa :)

  http://fashioncompilation.blogspot.com/

  ReplyDelete
 6. you looks great dear! anyway i following you now :)

  www.zoblanche.blogspot.com

  ReplyDelete
 7. Одлично изгледаш.
  Кожните панталони со овој спој ми се баш ти.
  Шминката ти е одлична исто и косата :*

  ReplyDelete
 8. Sjajno, sjajno si ih uklopila! Izgledaš odlično! Obožavam kožne pantalone!

  ReplyDelete
 9. svaki način je najbolji kad nosis kozne hlace!! bas ih volim! :D

  ReplyDelete
 10. Such a lovely post, I like these pictures so much! :)

  Visit my blog? xx Miss Beatrix (http://missbeatrix.blogspot.com)

  ReplyDelete
 11. Your leather pants are awesome darlin! Love how you paired it with the graphic tee and red blazer:)!

  ReplyDelete
 12. Great outfit, your tee is so original and the jacket is so cool ;)

  Trendy Bow

  ReplyDelete
 13. Оваа ми е твојата најомилена комбинација досега! :-)

  Дијана

  www.bellsandfeathers.com

  ReplyDelete
 14. meni se sviđa kako si ih iskombinirala, ova majica sa printom i te naušnice baš dobro idu uz kožne hlače, a i taj bordo sako je pun pogodak. Ja volim kožu, ali nisam još kupila kožne hlače. Lijepe su mi i ove kožne suknje i haljine što se sada nose.

  ReplyDelete
 15. sako ti fenomenalno stoji ;) Ova boja je odlicna :)

  ReplyDelete
 16. Amazing Outfit! Love it ,you look great!

  kisses

  ReplyDelete
 17. Oh! que guapa :)

  Un beso desde Stylish love

  ReplyDelete
 18. Love this combination!
  http://afinaskaterblogspotcom.blogspot.ru/

  ReplyDelete
 19. Ептен интересна комбинација, маичката е прејака! :)
  Полн погодок, според мојот вкус, супер си.


  http://octobergraves.blogspot.com/

  ReplyDelete
 20. What an amazing post! Love!

  www.goodbadandfab.com
  personal style and fashion musings of a LA fashion lawyer living life in the fab lane!

  ReplyDelete
 21. Nice!!! love the tee!!


  xo

  Nicol

  ReplyDelete
 22. Love it! =)

  http://mayitapink.blogspot.com.es/

  ReplyDelete
 23. Love your shirt
  I follow you!
  Hope you can follow back if you like mine blog too,
  I will be so glad :D

  Lots of love,

  April
  http://freakdelafashion.blogspot.com

  ReplyDelete
 24. love the rock tee!!!! iam a new follower of u on gfc! wanna follow me back on gfc too?!! giulia
  thefashionmamas.com

  ReplyDelete
 25. how sweet ı lıke it..
  http://zoomlabakalim.blogspot.com/

  ReplyDelete

Thanks for visiting my blog :)

Instagram

Follow @sanjabozhinovska