FWSK: Maja Kikiritkova "On a quest to immortality"


I had the honor of attending the show of  the wonderful Macedonian fashion designer Maja Kikiritkova. Her collection for spring-summer 2013 was featured in the Fashion Weekend Skopje program. 


"Inspired by the baroque, a collection imbued with so much love and countless emotions. Silk materials and subtle lace carried out through all the pieces. Roughness but yet simplicity are the perfect balance for the form. "

I simply loved it. It had a story from the beginning until the end. With each model walking slowly you could see and feel the emotion. Collection with white and black pieces, gold ribbons, perfectly accessorized, exquisite hair style, left me speechless. 


 


Ја имав честа да присуствувам на ревијата на прекрасната македонска модна дизајнерка Маја Кикириткова. Нејзината колекција пролет-лето 2013 беше дел од програмата на Модната недела во Скопје. 

" Инспирирана од барокот, колекција преплетена со многу љубов и безброј емоции. Свилени материјали и нежна чипка беа присутни низ сите парчиња. Грубост, но едноставност доведуваат до совршениот баланс. " 
Јас едноставно ја сакам. Оваа колекција имаше приказна од почеток до крај. Со секое бавно движење на моделот можеше да се види и почувствува емоцијата. Колекција со бели и црни парчиња, златна трака, со совршен накит, исклучителни фризури, ме оставија без зборови.

CONVERSATION

6 comments:

 1. sto e so komentarive predmalku staviv mi go nema :(
  znaci jas bev voodusevena od revijata,a momentot koga devojkite izlegoa so latici..ahhh,nemam komentar prekrasnooo

  ReplyDelete
 2. Убавини!!! Прекрасна колекција, прекрасни модели. Необични фризури. Верувам дека најубаво сте си поминале на ревијата, се забележува од заедничките слики на кои зрачите сите, мои блогерки :)))

  ReplyDelete
 3. Kolekcija je fantasticna..woooow :)

  http://mypersonalclosetbysamra.blogspot.com/

  ReplyDelete
 4. Ми се допадна колекцијата, а и приказната која била инспирација.

  ReplyDelete

Thanks for visiting my blog :)

Instagram

Follow @sanjabozhinovska