Fashion Weekend is coming to town.

Фото: Ани и Дими; концепт и дизајн: Анита Гај; модели: Ана Стојчева, Ана Ончева, Вања Трампевски („Подиум“)

Fashion weekend Skopje is coming very soon. With the start of April, another season of fashion will start too. The opening of this spring/summer season is set on 1st of April with a masquerade at the club "Stanica 26". The fashion shows will later take places on different locations throughout the city.

This season is all about 'Next Nature' and it's all about magenta color. Just like the spring, we expect lot of flowers, fresh designs and light colors. This season, 20 Macedonian designers will showcase their collections.
What you cannot miss out is the show-room in the conceptual bar 'Concept 37' where the after-party will take place.
Just like the previous seasons, you'll have the chance to see photos and impressions on my page and my blog, as well as on the Macedonian Stylebook page.

Фото: Ани и Дими; концепт и дизајн: Анита Гај; модел: Валентина Куновска

Модната Викенд Скопје ќе започне наскоро. Со почетокот на април, започнува и новата сезона. Датумот за отварање на оваа 9-та сезона е закажан на 1-ви април, со маскенбал во клубот "Станица 26". Модните ревии ќе бидат прикажани на различни локации низ градот.
Оваа сезона е во знакот на "Следна природа" и е во знакот на магента. Бидејќи е пролет, очекуваме многу цвеќиња, свежи дизајни и светли бои. Оваа сезона, 20 македонски дизајнери ќе ги покажат своите колекции.
Како и претходните сезони, ќе имате шанса да гледате фотографии и да читате импресии од самите модни ревии на мојата страница, на блогот и на страницата за модни блогерки Macedonian Stylebook


 Во продолжение е извадок од официјалното соопштение на 'Fashion Weekend Skopje':
„Брендот „Hard to explain” co моделите на Катерина Попева u Мариjа Дацевска ќе се претстави низ моден перформанс пред нивното ателjе во Старата скопска чаршиjа. Модната куќа „Елена Лука“ на Моден викенд-Скопjе ќе ги прикаже моделите за претстоjната сезоната пролет-лето 2014 година,уникатни креации со арома на лукс кои ja следат елегантната силуета на жената. Во рамките на пролетниот Моден викенд ќе ги видиме и моделите на Jасмина Дракул . Едно поинакво модно доживување ќе приреди модната кука  Mcouture by Mila Kadriu  коjа на моден бранч во градина ќе ja прикаже наjновата колекциjата.
Салонот„Ауди- Порше Македониjа” ќе биде местото на случувањата во последните три дена. Таму со групна модна ревиjа ќе ги видиме стyдентите од Факултетот за арт и дизаjн на Европскиот универзитет во Скопjе. Победниците на проектот „Поп! Мода, организиран во соработка со Амбасадата на САД во Македониjа и Текстилен кластер-Македониjа на минатогодишното пролетно издание на FWSK , Виктор Цветановски, Ана Камчева и Алмир Мили овоjпат ќе претстават капсулни колекции. На истата локациjа ке ги видиме ревиите на веке познатите имиња: Никола Петровски, коj ќе претстави колекциjа за есен-зима 14/15, Стефаниjа Насеска, Марjана Руjаноска, Бобан Илиевски и неговиот „Сhiс Undercowear” , Ирина ToшeвaVibrazioni by Aleksandra Mitkovska и брендот Lidiуа Georgieva. Со моден перформанс ќе ги видиме : Елена Спасовска -инспирирана од кабаре, Роберт Ивановски и за прв пат Ивана Jованоска. Деби модна ревиjа ќе има и ателjе Оливера Штакоска. Пролетниот Моден викенд-Скопjе ќе го затвори наjновата колекциjа на Росица Мршиќ. “



CONVERSATION

4 comments:

 1. love!
  xx
  daniella
  simplybeautifulelegant.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. Interesting Post ,great Work!

  kisses

  ReplyDelete
 3. vo iscekuvanje da go prosledime zaedno :*

  ReplyDelete
 4. OMG if you will be ther I envy you so much!!!!!
  xoxo
  http://pandamone.blogspot.com/2014/03/baboushka.html

  ReplyDelete

Thanks for visiting my blog :)

Instagram

Follow @sanjabozhinovska